Podkast Świat

Atlas Świata: dlaczego ONZ upomina Finlandię w kwestii praw Saamów?

Komitet Praw Człowieka przy ONZ już trzykrotnie uznał, że Finlandia narusza prawa Saamów. Fińscy politycy od długiego czasu nie mogą dojść do porozumienia w kwestii reformy saamskiego parlamentu, na której wielu fińskim Saamom bardzo zależy.

Saamowie to rdzenni mieszkańcy północnej części Europy. Przez niezwykle długi czas Finlandia, Szwecja i Norwegia prowadziły politykę wynaradawiania Saamów, odmawiając im prawa do własnego języka czy własności prywatnej. W drugiej połowie XX wieku sytuacja Saamów zaczęła się poprawiać, jednak proces jest zaskakująco powolny.

Dlaczego w Finlandii zapanował impas polityczny w kwestii praw Saamów? Jak sytuacja tej grupy etnicznej przedstawia się w Szwecji, Norwegii i Rosji?

Gościem Atlasu Świata jest Mateusz Gibała, współpracownik Instytutu Nowej Europy oraz twórca kanału „Polityka po nordycku” na twitterze z bieżącymi informacjami z Finlandii, Szwecji i Norwegii.

Zdjęcie w nagłówku: Nikola Johnny Mirkovic


Czy wiesz, że… praca nad tym odcinkiem zajęła mi ponad 6 godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu Świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *