okładka 3 odcinka podkastu ze zdjęciem rozmówcy Kamila Całusa
Kultura Podkast Świat

Atlas świata: dlaczego Rumunia nie uznaje języka mołdawskiego?

Język w naszej centralnoeuropejskiej przestrzeni najczęściej jest traktowany jako składnik narodowotwórczy, jako element, który identyfikuje narodowo zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwa. Ale jeżeli spojrzymy szerzej, sprawa się komplikuje. Jakiś czas temu przeczytałam, że Rumunia zwróciła się do Ukrainy o nieuznawanie języka mołdawskiego. Czy Mołdawianie mówią po rumuńsku? Jak bardzo się różnią od siebie języki rumuński i mołdawski? Dlaczego władzom Rumunii zależy na uznaniu Mołdawian w Ukrainie za Rumunów?

Kamil Całus, specjalista środka Studiów Wschodnich, autor książki „Mołdawia. Państwo niekonieczne”, rozjaśni nam tę na pierwszy rzut oka zagadkową sprawę. 


Atlas świata to podkast, który opowiada o świecie przez pryzmat zjawisk społecznych, politycznych oraz kulturalnych. Rozmowy z ekspertami i ekspertkami, podróżnikami i podróżniczkami, polecenia dokumentów i książek. W trzecim odcinku rozmawiam o niuansach związanych z nieuznawaniem przez Rumunię języka mołdawskiego, a moim rozmówcą jest ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Słuchaj podkastu także w innych serwisach i aplikacjach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *