Podkast Świat

Atlas świata: jak idee skrajnych grup religijnych wpływają na dzisiejszą Rosję?

Carobożnicy wydawali mi się być tematem z kategorii ciekawostki, tymczasem okazał się być niezwykle obszerny i aktualny – idee bliskie tej sekciarskiej społeczności religijnej znajdziemy w rosyjskim mainstreamie, mediach, polityce. 

Mikołaj II oraz cała jego rodzina zginęła z rąk bolszewickiej czeka w Jekaterynburgu 17 lipca 1918 roku. Informacja o tajnej egzekucji szybko się rozeszła, już kilka dni później patriarcha moskiewski i całej Rusi Tichon podczas odprawianej liturgii mówi wiernym, że car pragnął cierpieć razem ze swoim narodem. Sto lat później z miejsca egzekucji wyrusza tłumna procesja,  na ikonach zobaczymy cara Mikołaja II.

W tym odcinku Atlasu świata moim rozmówcą jest Albert Jawłowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. książki „Miasto biesów. Czekając na powrót cara”, poświęconej carobożnikom i kultowi Mikołaja II. Rozmawiamy o tym, dlaczego idee skrajnej grupy religijnej przenikają do rosyjskiej polityki i w jaki sposób wpływają na rzeczywistość dzisiejszej Rosji.

Jekateryngurg w obiektywie Pavel Malygin.

Czy wiesz, że… praca nad jednym odcinkiem zajmuje co najmniej 5 godzin, a nieraz nawet więcej? Na ten czas składa się research, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek dwóm innym osobom 🙂

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *