Podkast Świat

Atlas Świata: jak kraje bałtyckie żegnają ostatnie sowieckie pomniki?

Rosyjska wojna z Ukrainą przywróciła potrzebę debaty w Estonii, Łotwie i Litwie o dalszym losie pomników sowieckich, które wciąż jeszcze można znaleźć w wielu miastach i miejscowościach w krajach bałtyckich. Za słowami szybko poszły czyny. Ale nie zawsze decyzja o rozbiórce spotyka się z aprobatą lokalnych społeczności.

O nowej fali desowietyzacji rozmawiam z Bartoszem Chmielewskim z Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspertem w tematach polityki i społeczeństw państw bałtyckich.

Rozmawiamy m.in. o obaleniu ryskiego obelisku żołnierzy Armii Radzieckiej, usunięciu pomnika-czołgu w estońskiej Narwie i towarzyszącym tym wydarzeniom emocjom politycznym, o litewskim Gruto Parkas, zakazie publicznego eksponowania współczesnych symboli agresji rosyjskiej i zastanawiamy się, czy usunięcie symboli sowieckich z przestrzeni publicznej zmieni pamięć przyszłych pokoleń.

W przygotowaniu obiecany w podcaście newsletter, w którym pociągnę temat wileńskiego Mostu Zielonego, zapisz się, by nie przegapić >> . Podcastu posłuchasz także na Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

Bartosz Chmielewski jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował w Wilnie i w Kownie. W latach 2016-2021 pracował w Akademii Sztuki Wojennej. Od 2022 roku w Ośrodku Studiów Wschodnich zajmuje się polityką i społeczeństwem państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii.


Czy wiesz, że… praca nad tym odcinkiem zajęła mi ponad 7 godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *