Podkast Świat

Atlas Świata: jak migrują Indusi?

Indie znajdują się wśród krajów z największą liczbą emigrantów. Według statystyk z 2020 roku 18 millionów osób pochodzących z Indii mieszka poza granicami swojego kraju. Jednocześnie liczba ta jest znikomym procentem całej populacji Indii i skala emigracji zagranicznej jest bardzo mała w porównaniu z migracjami wewnątrz kraju.

Czym charakteryzują się indyjskie przeprowadzki za pracą? Czy kobiety też migrują? Czy w indyjskiej debacie publicznej temat migracji w ogóle istnieje? O tym jak, dokąd i dlaczego migrują Indusi rozmawiam z dr Weroniką Rokicką, autorką książki „Indie. Kraj miliarda marzeń”.

Obraz Indii, jaki pokazują nam media, jest najczęściej skrajnie uproszczony. Jedni widzą Indie jako ostoję duchowości i starożytnej wiedzy. Inni zaś jako podszyte przemocą państwo skrajnej biedy. Rzadko słyszymy, że to kraj ciągłej przemiany, budowany codzienną pracą i dążeniami ponad miliarda zwykłych ludzi. Właśnie o takich Indiach pisze w swojej książce Weronika Rokicka. Postrzega je jako śmiały projekt polityczny, społeczny i gospodarczy, a przede wszystkim jako kraj utkany z historii ludzi, którzy z determinacją i cierpliwością realizują swoje marzenia.

Dr Weronika Rokicka jest wykładowczynią na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jako stypendystka rządu indyjskiego i programu Erasmus Mundus dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu, dokąd regularnie wraca, by poznawać kolejne miejsca, ludzi i kultury. Prywatnie miłośniczka krykieta i długich podróży pociągiem po Indiach.

W podcaście usłyszycie nagranie z jednej z ulic Thiruvananthapuram, miasta-stolicy indyjskiego stanu Kerala.

Zdjęcie w nagłówku: Loren Joseph.


Czy wiesz, że… praca nad tym odcinkiem zajęła mi ponad 7 godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu Świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *