Podkast Podróże Świat

Atlas Świata: jak Wyspy Owcze wprowadziły równość małżeńską?

Dwadzieścia lat temu Wyspy Owcze były postrzegane jako miejsce homofobiczne. Dyskryminujące było nie tylko prawo, ale też klimat, wynikający głównie z dużej religijności Farerów. Dziś mieszkańcy Wysp cieszą się równością małżeńską, prawem do adopcji przez pary jednopłciowe oraz tłumnymi paradami równości w stolicy archipelagu. O drodze Farerów i Farerek do równości małżeńskiej opowiada w Atlasie Świata Urszula Chylaszek.

Urszula Chylaszek jest autorką książki „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych” (Wyd. Poznańskie) – reportażu o potrzebie miłości, intymności, o konieczności zmiany i o życiu w niewielkiej, liczącej nieco ponad 50 tysięcy osób społeczności, w której wszyscy się znają i są ze sobą w jakimś stopniu spokrewnieni. Chylaszek, przyglądając się mieszkańcom Wysp Owczych, pokazuje, jak przebiegać może rewolucja społeczna i jaką cenę trzeba – lub nie – zapłacić za przełamywanie tabu.

„Kamska” została nominowa do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, pisze i fotografuje. Publikowała m.in w „Dużym Formacie”, „Piśmie”, „Kontynentach”, „Krainie Bugu”, „Sidetracked Magazine”.

Zdjęcie w nagłówku: Vincent Pawlowski


Czy wiesz, że praca nad każdym odcinkiem podcastu zajmuje wiele godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu Świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *