W lutym 2025 roku mija sto lat od ukazania się pierwszego numeru „The New Yorker” – magazynu, który dawno wyszedł poza amerykańskich czytelników. Dr hab. Michał Choiński, autor książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”, opowiada w Atlasie Świata o wolnym metabolizmie redakcji. Jakie teksty i okładki budowały legendę pisma? Jak dziennikarski stulatek radzi sobie w XXI wieku?
Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. Czy się spodziewali, że stworzą pismo, które przeżyje ich samych o całe dekady?
Michał Choiński – amerykanista, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie w Yale, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeprowadził wywiady z ponad 50 redaktorami „New Yorkera”, zgromadził setki nagrań, a w archiwum magazynu i w The New York Public Library dokonał unikalnych odkryć. Jedyny Polak, któremu redakcja „New Yorkera” tak mocno uchyliła drzwi swojego świata. Specjalizuje się także w literaturze amerykańskiego Południa i ustalaniu autorstwa książek metodami cyfrowymi.
Zdjęcie w nagłówku: Jon Tyson
Posłuchaj także innych odcinków Atlasu Świata: