Kultura Podkast Świat

Idą Święta! Agnieszka Kwiatkowska i Michał Bator opowiadają o Laponii i jarmarkach bożonarodzeniowych

Czy słyszycie dzwonki sań? Święta idą! 🙂 W tym specjalnym przedświątecznym odcinku zapraszam Was na dwie rozmowy, z Michalem Batorem oraz Agnieszką Kwiatkowską. Michała pytam o jarmarki świąteczne, a Agę o jej doświadczenie pracy u św. Mikołaja w Laponii. Miłego słuchania!

Ho-ho-ho!

Agnieszka Kwiatkowska to pasjonatka przemieszczania się po świecie na rowerze. Uwielbia góry i przyrodę. Lubi jeść zdrowo i kolorowo, a jak jest zima, to musi być zimno! Z wykształcenia ekonomista, pracuje w finansach.

Michał Bator od dwudziestu lat z przerwami mieszka w Niemczech.
Zawzięty podróżnik (stopień zawziętości zależy od aktualnego nastroju), studiuje Naukę o Mediach i Komunikacji oraz Amerykanistykę na niemieckim Uniwersytecie w Mannheim. Współautor bloga InnaStrefa.pl. Eks-menadżer, fotograf i „torciarz amator”.Czy wiesz, że jarmarki świąteczne przyszły do nas z Niemiec? Tradycja ta sięga XIV wieku, a dzisiaj wydarzenia przyciągają miliony turystów. Uwielbiam klimat jarmarków świątecznych – jest w nich magia klimatu Świąt. Z przyjemnością odwiedziłam te w Wilnie, w Krakowie, w Gdańsku (wiadomo 🙂 ), w Strasburgu, kibicuję też jarmarkowi w Gdyni, który debiutował w ubieglym roku. Z Michałem rozmawiamy o kulinarnej stronie jarmarków (bez wurstu się nie liczy!), o atrakcjach świątecznych, szukamy różnic i podobieństw między jarmarkami niemieckimi i polskimi – jaka szkoda, że w tym roku nie możemy tego znowu doświadczyć na żywo!

Zdjęcia jarmarku w Ludwigshafen dzięki uprzejmości Michała. Zajrzyjcie do niego również na YouTube InnaStrefa.pl


Historia naszej z Agą znajomości sięga kilka lat wstecz, gdy byłyśmy współlokatorkami na wolontariacie w Grecji. Agnieszka jest dla mnie przykładem niesamowitej pogody ducha i podróżniczej inspiracji. Rok temu Aga została pomocniczką św. Mikołaja w lapońskim Joulukka – sekretnego lasu pełnego elfów i zimowego klimatu. Wprawdzie samo Joulukka jest miejscem dostępnym wyłącznie za solidną opłatą, to już do pobliskiej Wioski Świętego Mikołaja pod Rowaniemi dojedziemy z miasta busem. Rozmawiamy też o morsowaniu, wschodach i zachodach słońca oraz o ludziach, którzy odkrywają w sobie powołanie elfów.

Mam nadzieję, że słuchając Agnieszki będziecie się uśmiechać szeroko! I, oczywiście, kilka zdjęć ze śnieżnej Laponii: święty Mikołaj po godzinach, rzeka idealna do morsowania w przerębli i elfi namiot-tipi do ogrzania się, gdy zimno wyjątkowo dokuczy 🙂


Sprawdź, jak możesz słuchać podkastu w swojej ulubionej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *