Podkast Świat

Jak Ukraina walczy z dezinformacją?

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Olgą Yurkovą, dziennikarką i współzałożycielką StopFake.org. Organizacja ta od dziesięciu lat aktywnie walczy z rosyjską dezinformacją, a wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny walka ta stała się jednym z kluczowych zadań również dla ukraińskich instytucji. W rozmowie na przykładzie ukraińskich doświadczeń opowiada m.in. o tym, jak dezinformacja wykorzystuje nasze emocje i podsyca największe nasze lęki, oraz jak organizacje pozarządowe, media i instytucje państwowe koordynują swoje działania w walce z fejkami.

Olga Yurkova jest dziennikarką i współzałożycielką ⁠StopFake.org⁠, niezależnej ukraińskiej organizacji skupiającej się na walce z propagandą i dezinformacją w mediach. Za swoją działalność w 2016 roku trafiła na listę New Europe 100, a w 2018 roku została stypendystką TED. Obecnie studiuje podyplomowo na Politechnice Kijowskiej im. Igora Sikorskiego i skupia się na komunikacji społecznej i roli plotek w hybrydach wojny.

Z Olgą Yurkovą mogłam się spotkać i porozmawiać dzięki zaproszeniu przez Instytut Kultury Miejskiej, organizatora spotkań FactFlow w Gdańsku.


Jeśli zainteresował Cię ten odcinek, posłuchaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *