Kultura Podkast

Karol Baranowski: zmiana zaczyna się od biblioteki

Chcę Was dziś zaprosić do wysłuchania rozmowy z Karolem Baranowskim, którego praca na rzecz środowiska bibliotek i instytucji kultury została doceniona przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich poprzez przyznanie Karolowi tytułu Bibliotekarza Roku 2019. Imponuje mi idealizm Karola – taka postawa jest mi bardzo bliska i inspirująca. Mam nadzieję, że Was też zachęci do działania, niezależnie od branży z jaką jesteście związani.

Trochę kultury! to podkast o różnego rodzaju przejawach kultury, literaturze i zjawiskach okołoliterackich. Rozmowa z Karolem jest częścią serii odcinków poświęconych bibliotekom. W tej serii razem z moimi rozmówca mi rozmówczyniami przybliżamy słuchaczom i słuchaczkom funkcjonowanie bibliotek, ich codzienności i wyzwań, trendy oraz zmiany.

Ana


Karol Baranowski jest związany z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną (agenda Arteteka). Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Jako wolontariusz prowadził warsztaty dla etiopskich nauczycieli o tym, jak zorganizować pracę bibliotek szkolnych. Od 2011 roku Jest współorganizatorem Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie. Jest autorem bloga www.charliethelibrarian.com

W rozmowie Karol przyznaje, że bibliotekarzem został trochę z przypadku – po studiach na Akademii Pedagogicznej w Krakowie nie planował pracy w bibliotece. Ale kiedy już do niej trafił, odkrył, że to jest miejsce dla niego.

Słuchając tego odcinka dowiecie się, dlaczego to biblioteki są pionierami w implementowaniu nowoczesnych technologii w instytucjach kultury. Karol wykorzystuje aplikacje i okulary 3D w pracy z dziećmi i młodzieżą, dzięki czemu lekcje o kosmosie albo zajęcia poświęcone lekturom szkolnym stają się bardziej atrakcyjne. Tej technologii poświęcił szereg szkoleń dla nauczycieli i bibliotekarzy, które zrealizował dzięki stypendium MKiDN.

Kilka lat temu Karol prowadził w Etiopii warsztaty dla nauczycieli wiejskich szkół o organizowaniu pracy szkolnej biblioteki w bardzo ograniczonych warunkach lokalowych i technicznych. To doświadczenie okazało się mieć spory wpływ rownież na jego dalszą pracę, w Polsce.

Rozmawiamy też o tym, jak ważne jest dzielenie się swoim doświadczeniem z innymi (na przykładzie platformy LaBib.pl), o tym, czym jest tzw. „trzecie miejsce” w kontekście bibliotek oraz o marzeniach Karola.



Podkastu Trochę kultury możesz też słuchać na Soundcloud (nie wymaga logowania). Kliknij w link poniżej, żeby przejść do serwisu.

Polecam też odcinek poświęcony projektowaniu bibliotek: rozmowa z Karoliną Guttek, kierowniczką Biblioteki z pasją w Gdyni.

Żeby być na bieżąco z ciekawymi kulturalnymi treściami, zapisz się na mój newsletter! Nie spamuję, odzywam się raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *