Podkast Świat

Kim jest Vytautas Landsbergis? Opowiada Dominik Wilczewski

Vytautas Landsbergis zapisał się w historii Litwy zaangażowaniem w ruch Sąjūdisu końca lat osiemdziesiątych oraz późniejszą walką o niepodległość kraju. Dlaczego więc jest jednym z najbardziej skrajnie ocenianych polityków litewskich? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Dominikiem Wilczewskim, autorem książki “Litwa po litewsku”.

Rozmawiamy o roli Vytautasa Landsbergisa w drodze Litwy do niepodległości, omawiamy kontrowersje wokół jego postaci oraz przyglądamy się, czy Gabrielius Landsbergis, jego wnuk, obecnie piastujący stanowisko ministra spraw zagranicznych Litwy, jest kontynuatorem poglądów i polityki dziadka.

Dowiecie się ponadto, dlaczego Litwini obchodzą dwa święta niepodległości, jak się narodził litewski Sąjūdis i na ile słuszne jest porównywanie go do polskiej Solidarności (a Landsbergisa – do Wałęsy).

Archiwalne zdjęcie w nagłówku przedstawia Vytautasa Landsbergisa przemawiającego na wiecu w Wilnie w 1989 roku. Źródło zdjęcia: The singing revolution (Singing Revolution Lithuania. LTMKM @020).

Dominik Wilczewski – ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor portalu „Przegląd Bałtycki”, dziennikarz i publicysta, obecnie pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był analitykiem w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie, współpracował z Katedrą Bałtystyki UW, Instytutem Polskim w Wilnie, Ośrodkiem Badań nad Migracjami UW oraz Ośrodkiem KARTA. Publikował m.in. w „New Eastern Europe”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Pismo. Magazyn Opinii”. Współautor książki 1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem. 80. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Litwą, wydanej w 2019 roku przez Instytut Polski w Wilnie. Autor książki Litwa po litewsku, wydanej przez Wydawnictwo Czarne w 2024 roku.


Posłuchaj też innych odcinków Atlasu Świata poświęconych Litwie i tematom litewskim:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *