Podkast Świat

Kim są polarniczki? Opowiada Daga Bożek

Dagę Bożek – polarniczkę, pisarkę, na co dzień pracującą „od kuchni” przy organizacji wypraw polarnych – odnalazłam na Facebooku po „antarktycznej” rozmowie z Julią Kończak. Koniecznie chciałam usłyszeć więcej o jej doświadczeniu i jej bohaterkach. Cieszę się, że udało nam się porozmawiać. Życzę miłego słuchania!

Ana

Polarniczka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktycznaRyszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Na co dzień pracuje w IBB PAN jako specjalistka ds. logistyki Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Kto wyjeżdża na biegun oraz w jakim celu? Czy sam fakt uczestnictwa w wyprawie polarnej wystarczy, by nazywać siebie polarnikiem lub polarniczką? Od kiedy kobiety biorą udział w tego typu przedsięwzięciach? Na te i wiele innych pytań w odcinku poświęconym polarniczkom odpowiada Daga Bożek.

Daga zgłębia temat, który w skrócie można nakreślić jako „kobiety na biegunach”. Prowadzi stronę polarniczki.pl, gdzie znajdziecie fragmenty rozmów, z których przebijają niesamowita historia polarnictwa.

Słuchając podkastu dowiecie się też, czy biegun to dobry kierunek, dla chcących uciec od świata? Czy łatwo jest „załapać się” na wyprawę? Czy polarnictwo to sposób na życie, a może po prostu przygoda? Oraz czym tak naprawdę przyciąga ta nieprzyjazna dla człowieka polarna ziemia?

Przy okazji zachęcam do odsłuchania również rozmowy z Julią Kończak, z którego dowiecie się więcej o codzienności pracy badaczki w Antarktyce.


Wolisz YouTube? Proszę bardzo, zasubskrybuj! 🙂


Zdjęcie w nagłówku wpisu: Michael James

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *