Kultura Podkast Świat

O Świętach w Gwatemali, na jachcie we Włoszech i z polsko-niemiecką rodziną

W tym świątecznym odcinku usłyszycie trzy opowieści o Świętach trochę innych, niż tradycyjne. Magda Banasik wraz z rodziną podróżuje jachtem, a ubiegłoroczne Boże narodzenie spędziła we Włoszech. Kasi Nicewicz zdarzyło się spędzić Wigilię w Gwatemali – był to przystanek w podróży dokoła świata. Natomiast Kasia Michałowska opowiada o rodzinnych zwyczajach świątecznych, łączących tradycje niemieckie, polskie, wileńskie i… pomysły własne.

Wesołych Świąt!

Magda Banasik lubi minimalizm i życie na jachcie. Z otaczającej ją natury czerpie energię. Ma patent sternika jachtowego i od 15 lat żegluje po akwenach Morza Śródziemnego. Razem z rodziną w latach 2008-2010 przeprowadziła się na jacht S/Y BIMSI i pożeglowała z Polski dookoła Europy. Jest autorką tekstów do czasopism żeglarskich oraz podróżniczych. Prowadzi bloga Dziennik Pokładowy na stronie www.bimsi.pl, gdzie dzieli się doświadczeniem żeglarskim i pasją do życia w drodze.
Kasia Nicewicz to pasjonatka języka hiszpańskiego, podróży oraz kuchni i kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Zapalony podróżnik, w latach 2016-2017 odbyła podróż dookoła świata (m.in. zdobyła Kilimandżaro, przepłynęła Pacyfik), w 2020 przepłynęła Atlantyk. Posiada foodtrucka i propaguje wśród Polaków zamiłowanie do „churros”. Stworzyła własną szkołę języka hiszpańskiego ESPASIÓN nastawioną na komunikację i ciekawostki podróżnicze. Pozytywnie zakręcona, kochająca wolność. Prowadzi stronę FB „Bez Planu”.
Kasia Michałowska jest autorką podkastu Stacja Zmiana. Zawodowo robi to, co kocha – jest dziennikarzem, redaktorką naczelną Magazynu Studenckiego „płyń Pod Prąd”, reporterem, szkoleniowcem, freelancerem i mentorem. Lubi socjologię i dyskusje teologiczne. Lubi też szkolić innych z dziedziny dziennikarstwa, trenuje z kilku ulubionych tematów z dziedziny inteligencji emocjonalnej: aktywne słuchanie, zarządzanie stresem i jak można odkryć swoją osobowość.

Świąteczny odcinek otwiera rozmowa z Magdą Banasik. Magda opowiada o Świętach, które razem ze swoją rodziną spędza na jachcie na południu Europy. Rok temu wybrali Bari – miasto w regionie Apulia. Jest to opowieść o Włochach spędzających czas poprzedzający wigilię wspólnie z innymi na mieście, o świątecznej włoskiej śródziemnomorskiej kuchni i o tym, że to, co w Świętach Bożego Narodzenia jest najważniejsze, można najbliższym dać w dowolnym miejscu na Ziemi.

Drugą rozmówczynią jest Kasia Nicewicz (ta rozmowa rozpoczyna się w 19:45 minucie), która kilka lat temu będąc w podróży dokoła świata otrzymała zaproszenie na Wigilię do gwatemalskiej rodziny. Opowiada o swoich największych zaskoczeniach, o różnicach w świętowaniu, ale też dzieli się wrażeniami ze zjazdu na sankach z wulkanu. Przyznacie, że jest to bardzo fajna alternatywa poświątecznego turlania się z górki 🙂

Podkast zamyka rozmowa z Kasią Michałowską (od 29:30 minuty). Rozmawiamy o tym, jak w jej rodzinie łączy się różne tradycje i zwyczaje, a czasami wymyśla też swoje własne. Kasia opowiada o Świętach w Niemczech, gdzie od wielu lat mieszka jej siostra – m.in. o kiełbasie na stole wigilijnym czy oswajaniu się z polskim opłatkiem. Usłyszycie też, dlaczego u Kasi w Boże Narodzenie jest zawsze tort. Obie snujemy też refleksje o świadomym tworzeniu swiątecznych zwyczajów i tym, jak nasze wspomnienia z dzieciństwa wpływają na to, jak możemy postrzegać Boże Narodzenie.

W każdej z tych rozmów pełno jest kulinarnych odkryć i zaskoczeń (a jakże, w końcu to Święta!), więc lepiej nie słuchać na głodnego 🙂 usłyszycie też, kto przynosi prezenty w mojej rodzinie, a kto we Włoszech i Gwatemali. Miłego słuchania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *