W tym świątecznym odcinku usłyszycie trzy opowieści o Świętach trochę innych, niż tradycyjne. Magda Banasik wraz z rodziną podróżuje jachtem, a ubiegłoroczne Boże narodzenie spędziła we Włoszech. Kasi Nicewicz zdarzyło się spędzić Wigilię w Gwatemali – był to przystanek w podróży dokoła świata. Natomiast Kasia Michałowska opowiada o rodzinnych zwyczajach świątecznych, łączących tradycje niemieckie, polskie, wileńskie i… pomysły własne.
Wesołych Świąt!
Świąteczny odcinek otwiera rozmowa z Magdą Banasik. Magda opowiada o Świętach, które razem ze swoją rodziną spędza na jachcie na południu Europy. Rok temu wybrali Bari – miasto w regionie Apulia. Jest to opowieść o Włochach spędzających czas poprzedzający wigilię wspólnie z innymi na mieście, o świątecznej włoskiej śródziemnomorskiej kuchni i o tym, że to, co w Świętach Bożego Narodzenia jest najważniejsze, można najbliższym dać w dowolnym miejscu na Ziemi.
Drugą rozmówczynią jest Kasia Nicewicz (ta rozmowa rozpoczyna się w 19:45 minucie), która kilka lat temu będąc w podróży dokoła świata otrzymała zaproszenie na Wigilię do gwatemalskiej rodziny. Opowiada o swoich największych zaskoczeniach, o różnicach w świętowaniu, ale też dzieli się wrażeniami ze zjazdu na sankach z wulkanu. Przyznacie, że jest to bardzo fajna alternatywa poświątecznego turlania się z górki 🙂
Podkast zamyka rozmowa z Kasią Michałowską (od 29:30 minuty). Rozmawiamy o tym, jak w jej rodzinie łączy się różne tradycje i zwyczaje, a czasami wymyśla też swoje własne. Kasia opowiada o Świętach w Niemczech, gdzie od wielu lat mieszka jej siostra – m.in. o kiełbasie na stole wigilijnym czy oswajaniu się z polskim opłatkiem. Usłyszycie też, dlaczego u Kasi w Boże Narodzenie jest zawsze tort. Obie snujemy też refleksje o świadomym tworzeniu swiątecznych zwyczajów i tym, jak nasze wspomnienia z dzieciństwa wpływają na to, jak możemy postrzegać Boże Narodzenie.
W każdej z tych rozmów pełno jest kulinarnych odkryć i zaskoczeń (a jakże, w końcu to Święta!), więc lepiej nie słuchać na głodnego 🙂 usłyszycie też, kto przynosi prezenty w mojej rodzinie, a kto we Włoszech i Gwatemali. Miłego słuchania!