Podkast Podróże Świat

Polki na wyprawach polarnych. Obejrzyj film!

Kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w historii polarnictwa. Ale swoją pozycję musiały ciężko wypracować. Dzięki projektowi Dagmary Bożek „Polarniczki”, a potem książki o tym samym tytule, mogliśmy przekonać się, jak niełatwe było przebicie szklanego sufitu.

Dziś kobiety kierują wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadzą stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy. Z inspiracji reportażu Dagmary Bożek Kuba Witek stworzył pierwszy film dokumentalny o polskich polarniczkach. Przybliża historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Jest to opowieść o walce z przeciwnościami bezwzględnej przyrody, o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

Film dotychczas można było zobaczyć w wybranych kinach i na festiwalach, a teraz jest dostępny online. Zachęcam gorąco do obejrzenia, a potem (lub przed) do posłuchania rozmowy z jego twórcami o kulisach pracy nad tym dokumentem.


Dagmara Bożek była gościnią Atlasu Świata dwukrotnie, m.in. przybliżając polską naukową ekspedycję do opuszczonej przez wiele lat polskiej stacji polarnej im. Dobrowolskiego.

https://open.spotify.com/episode/0WIzXZZHiINylJaDSdxvCo

Zdjęcie w nagłówku: Brian McMahon`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *