Kultura Podkast

Skąd się biorą książki w bibliotece? Opowiada Ola Dobies

Olę Dobies poznałam pewnego ciepłego jesiennego dnia podczas festiwalu Conrad w Krakowie. Intensywność pobytu nie pozwaliła na dłuższą rozmowę, dlatego pozostałyśmy w kontakcie wirtualnym. Zauroczył mnie instagram Oli, gdzie zbiera okruchy życia rodzinnego i pokazuje piękne i mądre książki dla dzieci.

Chcę Was dzisiaj zaprosić do posłuchania naszej rozmowy z Olą o tym, skąd się biorą książki w bibliotekach. Przy okazji Ola tłumaczy, czym jest sieć filii (np. miejska sieć bibliotek) i czym się różnią biblioteki miejskie od wojewódzkich.

Trochę kultury! to podkast o różnego rodzaju przejawach kultury, literaturze i zjawiskach okołoliterackich. Rozmowa z Olą jest częścią serii odcinków poświęconych bibliotekom. W tej serii razem z moimi rozmówca mi rozmówczyniami przybliżamy słuchaczom i słuchaczkom funkcjonowanie bibliotek, ich codzienności i wyzwań, trendy oraz zmiany.

Ana


Ola Dobies z wykształcenia jest filologiem polskim, edytorem tekstów i bibliotekarzem. Na co dzień pracuje jako specjalista ds. promocji, doradztwa i projektów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, z którą zawodowo związana jest od prawie ośmiu lat. W międzyczasie pisze do szuflady. Publikuje na Facebooku  lub Instagramie.

Poprosiłam Olę, by opowiedziała, skąd na bibliotecznych półkach biorą się książki. Tym samym zaglądamy za kulisy pracy biblioteki – być może dla niektórych będzie niespodzianką, ile niewidzialnej dla czytelnika pracy jest wykonywane, byśmy mogli wypożyczyć interesującą nas książkę.

Słuchając tego odcinka dowiecie się, jakie działy są odpowiedzialne za zapewnienie nowości książkowych w bibliotece, jak to robią, czy czytelnicy lub kierownicy poszczególnych filii mają wpływ na to, jakie książki trafią na półki w bibliotece oraz jaka jest rola działu promocji w instytucji,

Rozmawiamy też o tym, co składa się na sieć bibliotek i czym mogą się różnić poszczególne filie od siebie. Ola tłumaczy też, jaka jest różnica między biblioteką miejską a biblioteką wojewódzką.

Ola opowiada też, jak działa i co możemy załatwić korzystając z katalogu internetowego. Po tej rozmowie zaczęłam odważniej korzystać z e-katalogów trójmiejskich bibliotek i okazało się to być dużym ułatwieniem!Podkastu Trochę kultury możesz też słuchać na Soundcloud (nie wymaga logowania). Kliknij w link poniżej, żeby przejść do serwisu.

Polecam też odcinek poświęcony projektowaniu bibliotek: rozmowa z Karoliną Guttek, kierowniczką Biblioteki z pasją w Gdyni.

Żeby być na bieżąco z ciekawymi kulturalnymi treściami, zapisz się na mój newsletter! Nie spamuję, odzywam się raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *