Świat

Wokół wojny w Ukrainie. Podcasty, których warto posłuchać

Przestrzeń informacyjna jest obecnie zdominowana przez newsy z wojny, a przepływ informacji jest niezwykle dynamiczny. Wiele materiałów szybko się deaktualizuje, szczególnie zauważalne to było w pierwszych dniach wojny. Wiele podcastów w całości poświęciło swoją antenę stałym informacjom z Ukrainy, np. Outriders czy Raport o stanie świata, który przestawił się na codzienne nadawanie. Jednak dzisiaj chcę Wam polecić kilka odcinków różnych podcastów, które opowiadają więcej o kontekstach obecnych wydarzeń. Miłego, na ile to możliwe w przypadku tego tematu, słuchania!

Piotr Pogorzelski w swoim podcaście „Po prostu Wschód” od pierwszego dnia wojny z różnych perspektyw naświetla tematy okołorosyjskie i okołoukraińskie. W tym odcinku na podstawie krótkiego przeglądu rosyjskich serwisów informacyjnych, gazet i rozgłośni radiowych pokazuje, jak rosyjskie mainstreamowe media informują o wojnie w Ukrainie.
Africa Today to podcast od BBC World Service poświęcony sprawom kontynentu afrykańskiego. Od 3:30 minuty wysłuchacie materiału o tym, jak wojna w Ukrainie może odbić się na gospodarce niektórych krajów Afryki. Już teraz ONZ alarmuje, że w sytuacji przedłużającej się wojny ucierpią dostawy zboża do wielu krajów, w tym – najbardziej potrzebujących, gdzie grozi klęska głodu.
Kiedy na początku marca cała Europa nakładała sankcje i protestowała pod ambasadami Federacji Rosyjskiej, w Belgradzie odbyła demonstracja poparcia dla Rosji. Czy Serbia rzeczywiście jest prorosyjska i jeśli tak – jak ta prorosyjskość objawia się w polityce kraju i jak wpływa na pozycję Serbii w Europie? Jestem wielką fanką Marty Szpali z Ośrodka Studiów Wschodnich i zawsze z dużą przyjemnością słucham rozmów z jej udziałem.
W przemówieniu Putina, które de facto było ogłoszeniem wojny z Ukrainą, prezydent Rosji stwierdził, że Ukraina dąży do pozyskania broni atomowej – takie zagrożenie, zdaniem prezydenta Rosji, nie może być tolerowane. Z analiz i komentarzy specjalistów, jakie czytałam w pierwszych dniach wojny, wynika, że zarzut ten jest jednym z kłamstw i manipulacji, jakie w przestrzeń medialną trafia ze strony Rosji. Ciekawym jednak może być przypomnienie historii – po rozpadzie ZSRR, w pierwszej połowie lat 90-tych, Ukraina była trzecią potęgą atomową świata. Jednak podpisując memorandum budapesztańskie w 1994 roku przekazała całe swoje nuklearne uzbrojenie Federacji Rosyjskiej. W ramach Memorandum Budapesztańskiego Ukraina zdecydowała się oddać ładunki nuklearne Rosji w zamian za gwarancję bezpieczeństwa od USA, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Echa tamtego porozumienia pobrzmiewają do dzisiaj.
Skoro już jesteśmy przy wątkach historycznych, bardzo zachęcam do posłuchania podcastu Tygodnika Powszechnego z udziałem Wojciecha Jagielskiego. W tym odcinku – pierwszym z zapowiadanej serii – Jagielski wspomina wojny czeczeńskie. W szczególności drugą wojnę w Czeczenii, która była pierwszą wojną Putina – niezwykle brutalną i wyniszczającą. Niezwykle ciekawe wspomnienia z pracy reportera w Czeczenii i przestroga dla świata, do czego może się posunąć Władimir Putin.
” Что случилось” to podcast niezależnego medium Meduza, działającego poza granicami Rosji, ale nadającego po rosyjsku i dla Rosjan. W tym odcinku wraz z niezależną socjolożką Kariną Pipiną szukamy odpowiedzi na pytanie: czy załamanie rosyjskiej gospodarki i zubożenie Rosjan rzeczywiście doprowadzi do wyczekiwanego przez Zachód przewrotu i obalenia władzy przez „zwykłych obywateli”? A może rzeczywiście Rosjanie mają bezgraniczną cierpliwość do władzy i do warunków, w jakich przychodzi im żyć? Jeśli tak, to dlaczego? Jakie warunki Rosjanie uważają za „normalne”, dlaczego nie biorą spraw w swoje ręce i nie poczuwają się do odpowiedzialności za swoje władze? Bardzo ciekawa socjologiczna perspektywa.

Photo by Derek French on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *