Podkast Świat

Atlas świata: jakie wyzwania stoją przed polską ekspedycją naukową na Antarktydę?

W listopadzie na pokładzie statku Akademik Fiodorow na Antarktydę wyruszyła polska ekspedycja naukowa. Celem wyprawy jest dotarcie do opuszczonej przez wiele lat polskiej stacji polarnej im. Dobrowolskiego. Na miejscu, ale też po drodze, na polskich naukowców czeka wiele wyzwań. Słuchając tego odcinka dowiecie się także, jaka pogoda jest o tej porze roku na Antarktydzie Wschodniej? Co członkowie wyprawy zastaną na miejscu? Dlaczego ta wyprawa jest tak wyjątkowa? Jakie stacje polarne są do dyspozycji polskich naukowców na obu biegunach?


Regiony polarne, szczególnie te położone tak daleko, jak Antarktyda są doskonałym analogiem środowiska kosmicznego, więc możliwości badania takiego terenu pod względem psychologicznym daje duże możliwości wykorzystania tych danych później na przykład przez organizacje zajmujące się badaniem kosmosu.

Dagmara Bożek

Atlas świata to podkast, który opowiada o świecie przez pryzmat zjawisk społecznych, politycznych oraz kulturalnych. Rozmowy z ekspertami i ekspertkami, podróżnikami i podróżniczkami, polecenia książek. W drugim odcinku przybliżam kulisy polskiej wyprawy naukowej na Antarktydę, a moją rozmówczynią jest polarniczka i popularyzatorka polskiego polarnictwa Dagmara Bożek.

Słuchaj podkastu także w innych serwisach i aplikacjach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *