Podkast Podróże Świat

Atlas świata: dlaczego w Polsce nie powstają parki narodowe?

Stworzenie pierwszego w świecie parku narodowego Yellowstone było ważnym zakrętem na drodze rewolucji przemysłowej, która przetaczała się przez Europę i Amerykę Północną w XIX wieku. Uznano, że zachowanie wyjątkowego pod względem przyrodniczym miejsca jest ważniejsze niż pozyskiwanie nowych surowców. W tym miejscu szczególnie atrakcyjny był rozwój górnictwa, pozyskiwanie drzew i myślistwo. Park Narodowy Yellowstone w tym roku obchodzi swoje okrągłe 150 urodziny. Również dosyć okrągłe, bo 90. urodziny obchodzą w tym roku dwa polskie najstarsze parki narodowe – Białowieski i Pieniński, oba powstałe w 1932. Te jubileusze – oraz zbliżająca się wiosna – to dobra okazja by przyjrzeć się kondycji polskich parków narodowych. 

Dlaczego w Polsce nie powstają nowe parki narodowe? Co zmienia projekt ustawy o parkach narodowych przedstawiony przez polski rząd na początku 2022 r.? Jakie uroki niesie ze sobą turystyka przyrodnicza w Polsce? Gościem atlasu świata jest dzisiaj Michał Słodowy, twórca projektu „Z Parku do parku”.

W tym odcinku wspominamy m.in. opracowanie przygotowane przez ClientEarth poświęcone parkom narodowym w Polsce, można je pobrać i zapoznać się pod linkiem: https://www.clientearth.pl/media/ffmig0qc/raport-polskie-parki-narodowe.pdf 


Słuchaj podcastu także na Apple i Google Podcasts:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *