Podkast Świat

Atlas świata: jaką cenę płacą Afganki za pokój talibów?

Od sierpnia 2021 roku, kiedy władzę w Kabulu i w całym Afganistanie przejęli talibowie, kobiety zostały wyrugowane z życia publicznego i społecznego – straciły pracę i możliwość nauki, zostały sterroryzowane i zmuszone do pozostania w domach. 23 marca miał być radosnym dniem powrotu nastolatek do szkół. Tak się nie stało – szkoły dla starszych dziewczyn pozostają zamknięte.

Kwestia edukacji dziewczyn jest papierkiem lakmusowym sytuacji kobiet w Afganistanie w ogóle. Pokazuje zakres wolności, który zależnie od sytuacji politycznej poszerza się lub zawęża, przestrzeń, w której kobieta może mieć choćby jakiś wpływ na swoją przyszłość.

Gościnią podcastu jest Ludwika Włodek, dziennikarka, reporterka, zawodowo związana ze Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk społecznych. Autorka reporterskich książek „Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” (wyd. Czarne) i „Buntowniczki z Afganistanu” (W.A.B.).

Kilka słów o książce, bo jestem świeżo po jej lekturze i bardzo polecam. „Buntowniczki z Afganistanu” opowiada o walce Afganek o niezależność. Pokazuje jaką drogę musiały przejść żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Włodek rozmawiała z kobietami, dla których udział w modernizacji kraju był rodzinną tradycją, ale też z dziewczynami, które musiały postawić się nawet własnym rodzicom, żeby pokonać stereotypy i ograniczenia narzucane przez patriarchat i specyficznie rozumianą tradycję.

Za swoją niezależność płaciły ogromną ceną. Były obiektem ataków i hejtu. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcem. Atakowane były one same i ich najbliżsi.

Włodek zna swoje bohaterki od lat. Z wieloma się przyjaźni. Śledziła rozwój ich karier, towarzyszyła im w sukcesach zawodowych i w życiu prywatnym. Była z nimi w kontakcie gdy w sierpniu 2021 roku talibowie zajmowali Kabul, z niektórymi spotkała się w Polsce. Jej książka pokazuje, że walka o prawa kobiet w Afganistanie (i nie tylko) nigdy się nie kończy, a kobieca solidarność może zdziałać cuda.


Słuchaj podcastu tak, jak Ci wygodnie! Znajdziesz go także na poniższych platformach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *