Podkast Świat

Litewska piesza wyprawa dookoła Bałtyku

11 marca 2024 roku z Kłajpedy wyruszyła piesza wyprawa dookoła Bałtyku. Dziesięcioosobowy zespół zamierza pokonać sześć tysięcy kilometrów w ciągu dziewięciu miesięcy, a swoją wyprawę na żywo relacjonować w mediach społecznościowych. Ten angażujący i ambitny pomysł zainicjował Giedrius Bučas, litewski społecznik. Posłuchajcie, kto i dlaczego idzie w „Save the Baltic Sea Expedition”.

O wyprawie „Save the Baltic Sea” w Atlasie Świata opowiadają uczestniczki projektu: Rusnė Sabonaitytė, absolwentka nauk o ekologii i środowisku, która podczas wyprawy pełni m.in. rolę szefowej kuchni, oraz Laura Stukonytė, biolożka morska, w projekcie odpowiedzialna za kontakty naukowe.

Rozmawiam też z prof. Tymonem Zielińskim z Instytutu Oceanologii PAN o zagrożeniach dla środowiska Morza Bałtyckiego. Słuchając podcastu dowiecie się m.in. dlaczego w Morzu Bałtyckim znajdują się jedne z największych, jeśli nie największe w świecie, pustynie tlenowe i czy można coś z tym zrobić.


Wyprawę „Save the Baltic Sea” można śledzić w mediach społecznościowych:

Zdjęcia wykorzystane w tym wpisie pochodzą z oficjalnego profilu wyprawy i są autorstwa Vaivy Botyriūtė oraz Urty Paulauskaitė.


Interesuje Cię temat Bałtyku? Posłuchaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *