Podkast Świat

Na czym polega współczesny nacjonalizm indyjski?

Narendra Modi rządzi Indiami od 2014 roku i wszystko wskazuje na to, że w tegorocznych wyborach jego partia odniesie zwycięstwo po raz trzeci zapewniając swojemu liderowi kolejną kadencję na stanowisku premiera. Na marginesie warto wspomnieć, że partia Modiego – Indyjska Partia Ludowa – jest najliczniejszą partią na świecie, liczy aż 180 milionów członków.

Modi ma ambicje stworzenia z Indii światowego mocarstwa, sprzyja temu obecna wielobiegunowość polityki międzynarodowej. W ciągu ostatniej dekady udało mu się też stworzyć podwaliny nowego wyznaniowego państwa indyjskiego – coś, co dotychczas było jedynie marzeniem dla wyznawców hindutwy – ideologii, którą niektórzy określają hinduizmem na sterydach.

O hindutwie w Atlasie Świata opowiada dr Antonina Łuszczykiewicz z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dr Antonina Łuszczykiewicz jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka Fulbrighta na Indiana University-Bloomington, laureatka grantu amerykańsko-polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Taiwan Fellowship przyznawanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej (Tajwanu) i stypendium konfucjańskiego na Xi’an Jiaotong Daxue. Zajmuje się relacjami chińsko-indyjskimi oraz amerykańską strategią wobec Tajwanu i Indo-Pacyfiku; bada również wizerunek Chińczyków i Indusów w literaturze i filmie oraz historię relacji polsko-tajwańskich. Publikowała na łamach m.in. The Harvard International Review, The SAIS Review of International Affairs, The National Interest, South China Morning Post, Australian Outlook oraz The Diplomat.

Zdjęcie w nagłówku przedstawia plakat szczytu G20 w New Delhi podczas prezydencji Indii w G20 w 2023 roku. Fot. Gayatri Malhotra.


Słuchaj dalej! Zainteresują Cię też te odcinki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *