Podkast

Dlaczego tworzę podcasty dla planety?

Migracje klimatyczne, wycinka lasów w Paragwaju, zamrożenie tworzenia nowych parków narodowych w Polsce, powrót rysi do polskich lasów – na takie rozmowy zawsze znajdzie się czas i miejsce w Atlasie Świata. Choć na pierwszy rzut oka są to tematy polityczno-społeczne, dla mnie są to odcinki o klimacie.

Rozmowy o klimacie to rozmowy o przyjaznej przestrzeni urbanistycznej, niesprawiedliwości społecznej, nierównościach w dostępie do wody i bezpiecznego środowiska czy migracji. Powszechna świadomość powiązania wszystkich tych zjawisk będzie pierwszym krokiem do dużej zmiany na rzecz klimatu.

Tematy ekologiczne najmocniej eksploruję w specjalnym podcaście, który tworzę dla Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: w Ptasim Radiu OTOP wraz z moimi gośćmi skupiamy się na ochronie ptaków i bioróżnorodności w ogóle, opowiadamy o podwodnym życiu Zatoki Puckiej, ptasich migracjach, odpowiedzialnej fotografii przyrodniczej czy o ciekawych zwyczajach poszczególnych ptasich gatunków.

Fundacja Climate Strategies Poland tworzy bazę dziennikarzy dla planety – osób, które w swojej pracy dziennikarskiej, reporterskiej i podcasterskiej nie tylko poruszają ekologiczne tematy, ale robią to w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Cieszę się, że jestem na tej liście.

Zachęcam też do zapisania się na mój newsletter, Osobisty Atlas Świata. Piszę w nim głównie o sprawach litewskich, ale od czasu do czasu przygotowuję też przekrojowe teksty na interesujące mnie tematy. W najbliższym czasie przeczytacie m.in. o litewskiej pieszej ekspedycji podążającej dokoła Bałtyku (potrwa dziewięć miesięcy!) oraz o pierwszej w Polsce translokacji wodniczki (zrealizowanej w partnerstwie z litewskimi ornitologami).

Zdjęcie w nagłówku wpisu: Markus Spiske.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *