Podkast Świat

Atlas Świata: dlaczego sprawa Kurdów jest problemem w planach Szwecji wobec NATO?

W połowie maja 2022 roku Szwecja oraz Finlandia zdecydowały zgłosić akcesję do NATO. Jednak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Turcja nie poprze członkowskich ambicji Szwecji i Finlandii, ponieważ te „wspierają kurdyjskie organizacje terrorystyczne”.

Kurdowie to podobno największa grupa etniczna na świecie, która nie posiada swojego państwa. Walka o niepodległość lub autonomię trwa od dziesiecioleci, a państwa na terytorium których mieszkają (Turcja, Irak, Iran i Syria) wcale im tego nie ułatwiają. W pierwszym odcinku 2023 roku rozmawiam z dr Kingą Smoleń z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Czy Szwecja rzeczywiście wspiera kurdyjskich terrorystów? Jakie działania i które organizacje kurdyjskie są problemem dla szwedzkich aspiracji w przystąpieniu do NATO? Jakie sprawy prezydent Turcji Erdogan chce załatwić blokując rozszerzenie Sojuszu?

Dr Kinga Smoleń jest adiunktem w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Badawczo interesuje się m.in. pozycją i rolą Turcji w późnowestfalskim systemie międzynarodowym, wojną hybrydową w Syrii, zmianą przestrzeni geostrategicznej Bliskiego Wschodu. Jest autorką wielu publikacji naukowych oraz monografii Geostrategiczne położenie Turcji w XXI wieku oraz Geostrategiczne położenie państwa.

W tym odcinku usłyszysz fragment kurdyjskiej pieśni ludowej nagranej w północnym Iraku do filmu dokumentalnego Jamesa Longley’a.

Zdjęcie w nagłówku przedstawia świętowanie Newroz Peszmergowie świętowali Newrozu – kurdyjskiego nowego roku – na linii frontu w Regionie Kurdystanu. Fot. Levi Meir Clancy.


Czy wiesz, że… praca nad tym odcinkiem zajęła mi ponad 8 godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu Świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *