Podkast Świat

Atlas Świata: jakie interesy Rosjanie mają w Republice Środkowoafrykańskiej?

Premiera rosyjskiego filmu „Turysta” (2021) w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA), zapełniła widzami cały stadion. Na pierwszy rzut oka zwykły film akcji, jednak zwykłym filmem nie jest – został zrobiony przez środowisko Grupy Wagnera, przedstawia w pozytywnym świetle rosyjskich najemników i odkrywa specyfikę rosyjskich wpływów na kontynencie afrykańskim.

O rosyjskiej obecności w Republice Środkowoafrykańskiej oraz budowaniu wpływów w Afryce rozmawiam z Jędrzejem Czerepem, analitykiem ds. Afryki Subsaharysjkiej PISM. RŚA, z punktu widzenia Rosji, jest ich success story, wzorcowym przykładem współpracy.

Co sprowadziło Rosjan do RŚA? Co Rosja może zaoferować krajom afrykańskim i jak to się ma do oferty Zachodu? Z jakim przekazem i jakimi sposobami Rosjanie próbują trafić do głów i serc mieszkańców Afryki? Czy są kraje, które nie dały się uwieść rosyjskiej propagandzie?

Zdjęcie w nagłówku przedstawia flagę Republiki Środkowoafrykańskiej, foto aboodi vesakaran.


Czy wiesz, że… praca nad tym odcinkiem zajęła mi ponad 8 godzin? Na ten czas składa się przygotowanie do rozmowy, nagranie, montaż, przygotowanie grafik, opisów oraz różne inne często drobne, ale pochłaniające czas sprawy.

Lubisz słuchać Atlasu Świata? Teraz możesz zostać jego fundatorem lub fundatorką. Wesprzyj finansowo pracę nad podcastem wpłacając dowolną kwotę przez serwis https://buycoffee.to/atlas-swiata. Jest to niezobowiązujące i bezpieczne (przelewem lub blikiem) z twojej strony, a dla mnie miła gratyfikacja za włożoną pracę.

Równie cenną formą wsparcia jest polecanie podcastu innym i dzielenie się linkami w mediach społecznościowych. Jeśli zainteresował cię temat rozmowy – poleć odcinek swoim znajomym 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *