Podkast Świat

Atlas Świata: jak powstaje pierwszy film o polskich polarniczkach?

Z inspiracji reportażu Dagmary Bożek powstaje pierwszy film dokumentalny o polskich polarniczkach. O kulisach pracy nad filmem rozmawiam z jego twórcami: Kubą Witkiem oraz Dagmarą Bożek. Opowiadają, kto będzie bohaterkami filmu, jak pracują nad pozyskaniem materiałów archiwalnych i o tym, jak każdy z nas może zostać współproducentem tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w historii polarnictwa. Dzięki książce Dagmary Bożek „Polarniczki” mogliśmy przekonać się, jak niełatwe było przebicie szklanego sufitu – dziś kobiety kierują wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadzą stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy.

Zachęcam też do obejrzenia zapowiedzi filmu. Jeżeli chcecie mieć swój udział w projekcie, zajrzyjcie na stronę akcji crowdfundingowej: https://zrzutka.pl/polarniczki

Muzyka do filmu stworzona zostanie na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce oraz „życia podwodnego” Arktyki i Antarktyki, a następnie połączona z nagraniami polskich instrumentalistek i artystek związanych z różnymi gatunkami muzycznymi. Nad całością będzie sprawował pieczę Łukasz „SZATT” Palkiewicz – dwukrotnie nominowany do Fryderyków kompozytor, autor muzyki do filmów oraz producent muzyki elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *